«Вишийте, мамо, бронежилет»

Нещодавно в концертній залі Косівської дитячої школи мистецтв зібралося чимало поціновувачів поетичного слова — письменники, художники, освітяни, викладачі школи мистецтв, Косівського інституту, члени клубу інтелігенції ім. І.Пелипейка та РО «Просвіта», представники органів влади, громадськості. Вони прийшли на презентацію книги відомого українського поета Богдана Томенчука «Вишийте, мамо, бронежилет».

У заході взяли участь гості з Івано-Франківська: заступник директора Івано-Франківського регіонального Центру оцінювання якості освіти Іван Любінець, колишній голова обкому профспілки працівників освіти Мирослав Габорак, а також Косівський міський голова Юрій Плосконос, депутатка обласної ради Оксана Мельниченко, отець-декан ПЦУ Іван Близнюк.

Мирослав Габорак та Іван Любінець почергово вели презентацію, цікаво розповідаючи про Богдана Томенчука та його творчість.

Богдан Томенчук — лавреат Національної премії України ім. Тараса Шевченка, премій імені В’ячеслава Чорновола, Івана Франка, Василя Стефаника, Володимира Свідзїнського, і водночас — освітянин, директор Івано-Франківського регіонального Центру оцінювання якості освіти.

Письменник народився у селі Ценяві на Коломийщині. Він — математик за освітою, але поет та лірик у душі. З-під його пера вийшли в світ 13 збірок.

Презентовану книжку «Вишийте, мамо, бронежилет» видало Брустурівське видавництво «Дискурсус» наприкінці 2023 року.

«Мені моя мама у 1989 році казала: «Дитино, вони вас знайдуть через 30 років». Наша стійкість у тому, що ми — люди. Ми розуміємо, в ім’я чого це робиться. Я не думав видавати цю книжку, але в місті Городку Львівської області, де мав літературну зустріч, мене на сцені «втиснули» в куточок: «Видайте цю книжку». Я не сподівався, що набереться стільки текстів на тему війни», — так розповів Богдан Томенчук про історію написання нової збірки.

Вона вмістила понад 300 віршів — «про життя в часи, коли вишивають не сорочки чи весільні рушники, а бронежилети, а кожен вірш — то окрема доля, яка пройшла через серце митця».

У залі було людно, але панувала тиша і така незвичайна атмосфера, яку непросто описати словами. Це треба було відчути і побачити. Із уст поета лунали емоційні вірші, в яких він розповідав про незламність нашого народу у боротьбі проти окупантів. Присутні уважно вслухалися в кожен римований рядок, що зворушував до сліз, щемив серце.

А слово поета доповнювала музика у виконанні камерного ансамблю скрипалів — викладачів школи мистецтв під керівництвом Дмитра Обушака та концертмей-стерки Ельвіни Звіздарик. Струн сердець торкнулася і пісня «Бийся» на слова Богдана Томенчука, яку виконала викладачка школи мистецтв Христина Хім’як.

Усі, хто брав слово, — депутатка Оксана Мельниченко, письменник Василь Шкурган, отець Іван Близнюк, шанувальниця таланту поета Любов Чупринчук — високо оцінили нове видання, дякували майстрові за мужність, з якою він прийняв у своє серце сльози і біль матерів, дружин, дітей, котрі втратили на цій війні найдорожче — синів і доньок, чоловіків, батьків.

Учасники заходу після презентації не поспішали розходитися, охоче спілкувалися з Б.Томенчуком, купували його книги. Зібрані кошти підуть на підтримку Збройних сил України. «Це не пожертва — це інвестиція в майбутнє, — наголошував Богдан Томенчук. — Якщо тил не буде гідний фронту, то він, рано чи пізно, сам стане фронтом. І насправді все може виявитися трагічно пізно. Любімо і бережімо те, що маємо тільки ми, — Україну, її треба і варто любити не тільки до глибини душі, а й до глибини власної кишені. Істина не нова, але новіших наразі не треба».

Свою щиру та благородну лепту в перемогу України над жорстоким ворогом вносить і Б.Томенчук — мандрує українськими містами і містечками, своїми поетичними рядками збирає кошти на допомогу ЗСУ Поет зібрав уже 300 тисяч гривень, з них тільки за цю збірку — двісті тисяч.

А в Косові того дня не вистачило його книг для всіх, хто хотів їх придбати.

Марія Порох,
членкиня клубу інтелігенції ім. І. Пелипейка та РО «Просвіта».

Share