Кобзар завжди живий у пам’яті народній

З метою належного відзначення 200-річчя від дня народження Т.Г.Шевченка, збереження духовної культури, розвитку молодих талантів Косівською районною державною адміністрацією було видано розпорядження від 10 травня 2011 року №121 «Про заходи з підготовки та відзначення в районі 200-річчя від дня народження, Т.Г.Шевченка та 150-річчя від дня його перепоховання».

Протягом 2011-2013 років заклади культури району провели комплекс заходів по підготовці до відзначення 200-річчя від дня народження Т.Г.Шевченка.

Популяризація творів Великого Кобзаря в бібліотечних установах Косівщини залишається одним із основних напрямів діяльності.

В рамках відзначення ювілею Кобзаря в бібліотеках-філіалах Косівської центральної бібліотечної системи спільно зі школами, клубними закладами були проведені літературно-музичні композиції — «Благослови мене, Тарасе, твоєю славою святою», «Поетичні струни Кобзаря», «Народився, щоб осяяти Україну», літературно-поетичні вечори — «Світ поезії Тараса», «Співець народної долі», години поезії — «Поетичне слово Кобзаря», «Живе у народі Шевченківське слово», «Слухайте безсмертний голос Кобзаря», вечори пам’яті — «Кобзарева струна не вмирає» та тематичні вечори — «Пророк народжений Україною», «Є у Шевченка народження дата, дати смерті у Шевченка нема», «Свого сина пам’ятає Україна», «Живий у правді віковій».

У світлиці Косівської центральної районної бібліотеки організована книжкова виставка «Карпатська велич Кобзаря», яка складається з розділів «Наші земляки — лауреати Національної премії ім.Т.Шевченка», «Шевченкове ім’я оспіване у слові», «Різець і пензель про Тараса». Крім того, у книгозбірнях району організовані книжкові виставки, викладки літератури «Пророк, народжений Україною», «Великий син великого народу», виставки творів письменників-лауреатів Шевченківської премії «У сяйві імені Тараса Шевченка».

Працівниками бібліотечних закладів району в систематичній картотеці статей виділено актуальну рубрику «200-річчя від дня народження Т.Ґ.Шевченка», матеріали якої використовуються для задоволення інформаційних запитів користувачів про життя і творчість Великого Кобзаря.

На абонементі центральної районної бібліотеки організована тематична поличка «Два століття із Шевченком». Спільно зі студентами Косівського інституту прикладного та декоративного мистецтва Львівської національної академії мистецтв проведено поетичний вернісаж «Україно, зі словом Тараса безсмертна ти будеш у віках».

Сектор краєзнавства центральної районної бібліотеки виготовив буклет «Косівщина вшановує Кобзаря», в якому розміщені фото десятьох пам’ятників Кобзареві, що знаходяться на території Косівського району, а також подані короткі історії їх відкриття.

Підготовлено експрес-інформацію у вигляді портфоліо «Наші земляки — лауреати Національної премії ім.Т.Шевченка».

Проведено районний конкурс авторських проектів «Бібліотечна Шевченкіана». Перемогу здобув проект бібліотеки-філіалу с-ща Яблунів, який відібраний на обласний конкурс.

Не залишаються осторонь при підготовці до святкування 200-річчя від дня народження славетного Кобзаря і клубні заклади району. Протягом 2011-2013 років в Косівському районному Будинку культури проводиться районний огляд-конкурс читців, приурочений річниці від Дня народження Т.Г.Шевченка, в якому беруть участь аматори художнього слова закладів культури району. Переможці районного огляду-конкурсу є учасниками обласних та Всеукраїнського етапів огляду-конкурсу і можуть похвалитись немалими здобутками. Так, у Всеукраїнському етапі огляду-конкурсу читців в 2011 році Ірина Радиш (Будинок культури ім.А.Красовського, с.Рожнів) виборола II місце, а в 2012 році Павло Григоришин (районний Будинок культури) став володарем III місця.

Районним Будинком культури щорічно до Дня народження Т.Г.Шевченка проводяться урочистості та святковий концерт. Зокрема, у 2012 році в рамках проведення міжрайонних обмінних концертів на сцені районного Будинку культури з концертною програмою виступали аматорські колективи Верховинщини.

В Будинках культури сіл району проводяться святкові концерти, тематичні вечори — «Ми чуємо тебе Кобзарю крізь століття», «Ти завжди живий в пам’яті народній», «У вінок Кобзареві», дитячі ранки — «Великий Кобзар», «Наш Тарасе, дорогий», літературно-музичний вечір — «Ми не забудемо Тебе, Тарасе», вечори пам’яті — «Кобзарева струна не вмирає», «Пісня й дума — слава Кобзаря», літературні читання «Могутнє, віще слово Кобзаря», години пам’яті «Віщий голос поета в наші серця увійшов», «Ми чуємо тебе, Кобзарю, крізь століття» та виставки робіт майстрів декоративно-прикладного мистецтва.

Початковими спеціалізованими мистецькими навчальними закладами району також проводяться заходи, приурочені Шевченківським дням. В Кутській, Космацькій, Рожнівській дитячих школах мистецтв та Яблунівській дитячій музичній школі проведено лекцію для учнів школи, присвячену 199-й річниці від Дня народження Т.Г.Шевченка. Учні образотворчого відділу Косівської дитячої школи мистецтв, Кутської дитячої художньої школи брали участь у III обласному етапі Всеукраїнського конкурсу учнівської творчості, присвяченого Шевченківським дням під гаслом «Об’єднаймося ж, брати мої».

Протягом 2011-2013 років учні дитячих шкіл мистецтв брали участь у культурно-мистецьких заходах, що проводились з метою вшанування Кобзаря в місті Косові, селищах та селах району.

Крім того, згідно з розпорядженням обласної державної адміністрації від 29.01.2013 року №51 «Про проведення творчих звітів районів та міст області» з метою проведення творчих звітів районів та міст області, присвячених 200-річчю від дня народження Т.Г.Шевченка, збереження духовної культури, розвитку молодих талантів 20 жовтня 2013 року в приміщенні Івано-Франківської обласної філармонії буде проведено творчий звіт Косівського району за участю аматорських колективів та майстрів народного мистецтва Косівщини.

Дмитро Біланюк,
начальник відділу культури,
національностей та релігій РДА,
Заслужений працівник
культури України.

Share