29 Чер 2024 Коментування вимкнено
Михайло Рибчук — гуцульський цимбаліст-віртуоз
Михайло Михайлович РИБЧУК з села Космач Косівського району – талановитий музикант, гуцульський цимбаліст-віртуоз, знаний не тільки в Україні, а й далеко за її межами. Викладач по класу цимбалів у Космацькій дитячій школі мистецтв, 15 років був її директором.
Народився 18 вересня 1960 року – помер 4 вересня 2011року.
Народився у родині, де любили музику. Вуйко Петро Семчук грав на баяні, а дід Танасій (по маминій лінії) – був сопілкарем-любителем.
Михайло навчався у Космацькій школі з 1967 по 1977 рік. Саме тоді він захопився музикою, найбільше йому подобалися гуцульські цимбали.
Батьки підтримали сина і купили йому цей дорогий інструмент. Першими слухачами і суддями його музикування були рідні та друзі.
У 9-10 класах юний музикант з друзями грав на шкільних вечорах і концертах, але мріяв про досконале виконання мелодій. Перешкодою цьому було незнання нотної грамоти. Тому Михайло вивчив програму музичної школи і підготувався до вступу в училище.
З 1980 року працював завідувачем клубу в Космач-Рушорі. Як завзятий музикант, одночасно грав у весільних капелах. Найбільше захоплювався виконанням гуцульських мелодій скрипалями-космачанами Кирилом Линдюком, Миколою і Василем Сіреджуками. Водночас вдосконалював свою гру на цимбалах.
З 1982 по 1984 рік навчався у Калуському культурно-освітньому училищі на відділі народних інструментів (цимбали). В училищі опанував гру на концертних цимбалах угорського стилю Й.Шунди.
У 1985 році вступив у Дрогобицьке музичне училище на спеціальність «Керівник оркестру народних інструментів. Цимбали». Удосконалював гру на концертних цимбалах Шунди і успішно здав програму державного іспиту в 1987 році.
Після закінчення музичного училища працював за сумісництвом в Яблунівській дитячій музичній школі – викладачем класу цимбалів.
Коли у Космачі відкрили філіал Яблунівської ДМШ, Михайло Михайлович пішов туди працювати. Особливу увагу приділяв придбанню для школи інструментів, щоб учні мали на чому навчатись. Вихованців музичної школи він згуртував в оркестр народних інструментів, який 1989 року виступив на районному святі ремесел.
1993 року відкрили Космацьку дитячу школу мистецтв, яку очолила директорка О.І.Шевченко, а викладачами працювали М.М.Рибчук, П.М.Костюк, В.В.Багрійчук, Н.Д.Бойчук. Того ж року космацький маестро-цимбаліст взяв участь у заключному концерті переможців обласного огляду-конкурсу солістів-інструменталістів гри на народних інструментах у м.Івано-Франківську.
Робота в школі стимулювала до професійного зростання, і Михайло Михайлович доклав усіх зусиль, щоб гуцульську музику почуло якомога більше людей. На одному з фестивалів Тарас Баран (професор Львівської національної академії ім.М.Лисенка, голова Всеукраїнської асоціації цимбалістів) почув гру космачанина на гуцульських цимбалах і запросив викладача сільської школи мистецтв продемонструвати її студентам Львівської академії. Так сільський маестро-цимбаліст неодноразово дивував студентів академії віртуозним виконанням гуцульських мелодій.
У вересні 1994 року М.М.Рибчука призначили директором Космацької ДШМ. До викладацької та концертної роботи додалися організаційні та фінансові питання. Великою була проблема приміщення для школи, адже своєї будівлі не мали, орендували для класів окремі кімнати. Сесія сільської ради проголосувала передати Школі мистецтв приміщення колишнього Будинку побуту, яке вимагало негайного капітального ремонту. Завдяки спільним зусиллям колективу школи, депутатів, батьків учнів і підприємців, у 1996 році учні вже займалися у просторих класах.
1999 року оркестр народних інструментів Космацької ДШМ (керівник М.Рибчук) брав участь в обласному творчому звіті Косівщини в Івано-Франківську. Обмін досвідом в організаційній роботі та концертній діяльності допоміг удосконалюватись і прагнути бути кращими. Жоден Гуцульський фестиваль не обходився без дитячого оркестру Космацької школи мистецтв та віртуозної гри соло на цимбалах М.Рибчука.
У 2000 році оркестр народних інструментів (керівник – М.Рибчук) брав участь у Всеукраїнському конкурсі дитячих оркестрів (м.Рівне) і виборов Гран-прі.
2000 року Михайло Рибчук став членом Української асоціації цимбалістів. Його запросли з сольними виступами на Всесвітній конгрес цимбалістів у Швейцарію (2003), на Свято цимбалів у м.Долині (2007, 2009) та з оркестром гуцульської музики – в Польщу(2004), Німеччину (2005) і Чехію (2006).
Космацькі музиканти-самоуки Василь Линдюк (трембіта), Микола Сіреджук (скрипка), Іван Ісайчук (сопілка), Василь Рижук (бубон) разом з фаховим музикантом Михайлом Михайловичем Рибчуком (гуцульські цимбали) виступали, підігруючи Руслані Лижичко до пісні «Знаю я», що призвело до зйомок кліпу на цю пісню у Космачі.
Виконавську майстерність маестро-цимбаліста та весільних музикантів с.Космача в 2004 році записали на студії «Атлантік» (м.Київ) і випустили диск «Космацькі музики» з серії «Українська колекція. Етнічна музика України».
А в 2007 році в м.Івано-Франківську вийшов диск «Гуцулія. Івано-Франківська область» з серії «Мелодії Карпат», де є «Фантазія для цимбалів» Михайла Рибчука.
В 2010 році Михайло Михайлович грав на цимбалах у кліпі Богдана Кучера (композитора, артиста, радіоведучого) на пісню «Грай, Чугайстре». І цього ж року на обласному радіо був записаний репортаж Богдана Кучера з директором Школи мистецтв, викладачем по класу цимбалів, музикантом-віртуозом Михайлом Рибчуком.
Пам’яткою про нашого земляка, людину, віддану музиці, став документальний фільм «Легенди не вмирають… Цимбали» режисера В.Качура.
Нові коментарі