17 Вер 2023 Коментування вимкнено
Музей народної творчості Михайла Струтинського
16 вересня 2007 року у Косові відбулася історична подія – подружжя Михайла та Романи Струтинських подарувало місту унікальну колекцію, на базі якої створено Музей народної творчості Михайла Струтинського.
Івано-Франківська облдержадміністрація у ті дні опублікувала допис про цю подію та її героя: «Михайло Струтинський – людина багатостороннього таланту і здібностей, він понад 30 років працював викладачем Косівської дитячої школи мистецтв. З 1961 р. збирав зразки українських вишивок, предмети побуту Гуцульщини, художні твори малярства.
Музейні фонди родини Струтинських складаються із найтиповіших творів різних видів народного мистецтва Поділля, Буковини, Гуцульщини, Покуття, Бойківщини та Опілля. Цінною є колекція сакрального мистецтва, яка містить ікони середини XVIII-XIX ст., мальовані на дереві та склі, зразки релігійно-обрядового мистецтва народу – дерев’яні та металеві хрести, підсвічники, чаші, пасківники.
Базовою, найбільш укомплектованою і повною в географічно-територіальному та етнічно-культурному аспектах є колекція народних вишивок, які представлені численними виробами релігійно-обрядового, побутового та одягового призначення.
Територіальний обсяг і вікові критерії вишивок у колекції подружжя Михайла та Романи Струтинських дають можливість дослідити особливості культурно-світоглядних традицій жителів Карпатського регіону.
Дуже цінна й унікальна колекція живопису. Сьогодні в ній представлено твори митців Закарпаття та міст Івано-Франківської області – Калуша, Долини, Надвірної, Рожнятова, Коломиї, Івано-Франківська.
Виділяються оригінальні за формотворенням вироби побутового призначення, виготовлені з дерева та художньо оздоблені технікою «випалювання» і «художнього різьблення»: веретена, боклаги, рахви, бочки, скрині. Також у музеї є колекція виробів зі шкіри (постоли, чоботи, сумки, пояси, прикраси), що відрізняються локальними особливостями форми та орнаментики.
Художньо-етнографічний музей народного мистецтва Михайла Струтинського займає почесне місце серед діючих сьогодні культурно-мистецьких закладів Косівщини.
Наявність такого музейного зібрання в місті, де успішно функціонує Косівський інститут прикладного та декоративного мистецтва, дає виняткову можливість використання колекційної збірки Струтинських у науково-дослідницькій роботі студентів, а для відвідувачів музею – можливість формування цілісної картини мистецьких здобутків наших предків та усвідомлення духовної і світоглядної єдності українців», – читаємо в дописі Івано-Франківської облдержадміністрації.
Під час відкриття Музею народної творчості Михайла Струтинського історик Петро Арсенич, голова Івано-Франківського об’єднання «Просвіта» сказав: «Я сам колекціонер, знаю багатьох колекціонерів. Рідко хто наважується на такий крок. Я вже оглянув експозицію музею. Вона вражає. Велика честь і шана подружжю Струтинських, що вони це все збирали і систематизували».
Винуватець торжества Михайло Струтинський і його вірна подруга – дружина Романа того дня виглядали щасливими. Це вражало, адже подружжя розлучалося зі своєю колекцією, якій присвятили більшу половину свого життя. В ній кожен експонат – то наче рідне дитя, виношене, народжене, виплекане і доглянуте; за кожним – цікава історія його пошуків, придбання, зберігання. Треба дуже любити людей, своє місто і країну, щоб зважитися за життя подарувати їм те, чому віддав багато зусиль, часу і коштів.
Колекціонер Михайло Струтинський у своєму виступі не говорив про те, що спонукало його зробити такий важливий крок, не казав, що відчуває у хвилини розлуки з колекцією. Сказав лише: “Я дарую свій музей місту Косову”.
Своїм благородним вчинком подружжя Струтинських навічно вписало свої імена у книгу історії нашого краю і, хочеться вірити, нащадки збережуть і примножать колекцію, яку так любовно збирали ці закохані у народне мистецтво люди.
Михайло Струтинський помер восени 2013 року.
Захоплення Михайла Струтинського підтримувала, а по смерті чоловіка продовжила його справу, дружина та вдова – Романа Андріївна Струтинська, медик за фахом.
Вона проводить у музеї розлогі та пізнавальні екскурсії, організовує виставки та незабутні театралізовані дійства.
Нові коментарі