«Музика двох народів»

Нещодавно Косівський ансамбль бандуристок «Сонячна Струна» презентував дебютний альбом під назвою «Музика двох народів». Захід відбувся в приміщенні актової зали Косівської дитячої школи мистецтв. Кошти отримані від продажу дисків були передані волонтерам, для допомоги бійцям АТО. Незважаючи на щільний концертний графік мені вдалося поспілкуватися з юними бандуристками та розпитати детальніше про запис дебютного диску.

– Розкажіть про ваше знайомство із Польщею – як часто ви їздите із концертами туди і хто вас запрошує?

– Наше перше знайомство з Польщею відбулося в 2009 році, в  рамках проекту співпраці між повітом Венгровським та Косівським районом. Перша поїздка була вдалою, ми залишили гарні і приємні враження про себе і про нашу культуру. Це заклало  фундамент нашій подальшій дружній співпраці, яка триває і сьогодні. З 2009 року польська сторона запрошує нас щороку для участі в концертах та фестивалях, які проходять на теренах Польщі.

– Скільки років вашому колективу, хто є учасниками? Які призи та перемоги ви здобули?

– Ансамбль «Сонячна струна» був заснований у 2006 році, як навчальна програма по класу бандури. Керівником ансамблю є Лазован Світлана Юрівна, а його учасниками вихованці Косівської ДШМ: Марія Сумарук, Надія Лепкалюк, Оксана Тригуб’як, Ірина Лозован (Чоборяк), Оля Тригуб’як, Негрук Сніжана.

Перший наш виступ відбувся в лютому 2007 року, на батьківському академ-концерті, в музичній школі. Першими творами, які прозвучали в нашому виконанні були: «Грай, бандуро, грай» та «Прийшла кума до кумоньки».

Зараз в  музичному доробку ансамблю більше 50 творів, серед яких: духовні (зокрема колядки та щедрівки), ліричні, патріотичні, класичні твори. З перших років своєї діяльності  наш ансамбль був учасником районних, обласних, міжнародних фестивалів та конкурсів, де ми неодноразово займали призові місця. Найбільшого успіху ми  досягли на Міжнародному гуцульському фестивалі у Косові, де стали переможцями у номінації «вокальні ансамблі», та на міжнародному фестивалі «Стрийські потоки», головним членом журі якого була Ніна Матвієнко, де ми вибороли 3 місце в номінації «академічне виконання».

У 2009 р. ми вперше відвідали Польщу, а в 2010 – побували вдруге, де мали насичену концертну програму та стали лауреатами міжнародного мистецького фестивалю «Купальночка». У 2012 році  на запрошення патріарха УГКЦ Святослава Шевчука та блаженнішого Любомира Гузара колядували в Києві та виступали на українському телебаченні (канал ТВІ).

– Скажіть кілька слів про презентацію диску. Скільки грошей вдалося зібрати і кому ви їх передали? Хто прибув на ваш захід з українського та польського боку?

– Презентація відбулася 2 жовтня в актовій залі Косівської школи мистецтв. В нашому виконанні прозвучали пісні з альбому та нові пісні на українській та польській мовах. Присутніми були представники влади міста та району, поважні гості з повіту Венгровського (Польща), священники –  отці Роман Іванюлик (УГКЦ) та Іван Близнюк (УПЦ КП), рідні, друзі та жителі міста Косова.

Атмосфера в залі була настільки приємною і теплою, що все те хвилювання, яке було в нас до початку такого важливого дійства в житті нашого колективу, зникло, і ми насолоджувалися цим прекрасним моментом.

Під час презентації також проводився благодійний продаж дисків. Було зібрано 4 400 грн. та передано волонтерам для бійців АТО.

– Як довго тривав запис і які пісні ввійшли до альбому – чому ви обрали саме їх?

– Завдяки ініціативі польської сторони та фінансовій підтримці у розмірі 10 000 доларів, в липні 2015 року, на професійній студії звукозапису в місті Сєдльце (Польща) ми записали наш дебютний альбом. Спонсорами диску є: Antonij Dydycz – Biskup Drohiczyński Senior, Michał Postek (Товариство приятелів науки і мистецтва CD), Krzysztof  Fedorczyk – староста Венгровський, Andrzej Suchenek – голова ради міста Łochow, Boguslaw Piątek – надлісничий та Marian Dzięcioł – бурмістр Łochowa, якого на превеликий жаль вже не має з нами.

На запис диску було витрачено п’ять днів. Робота була важкою, але продуктивною і захоплюючою. Хоча, за словами працівників студії, на запис музичного альбому такого зразка вони витрачали зазвичай мінімум два тижні. До альбому ввійшли українські та польські твори.

В силу тих подій, які відбуваються в Україні ми вирішили поєднати  в альбомі 3 аспекти: духовні твори  – з молитвою за Україну, лірика – з любов’ю до України, патріотика – показати нескоренний дух українського народу. Польські пісні, що увійшли до альбому були вибрані нами неспроста, оскільки в них відображено переплетення долі українського та польського народів, через образи закоханих: української дівчини та польського шляхтича чи навпаки.

Оскільки диски були записані не з метою заробітку, то більша їх частина була передана на благодійність. Зокрема ми поофірували  диски церкві святого Василія (на Москалівці), церкві Успіння Пресвятої Богородиці (Старий Косів) та римо-католицькому костелу у Косові. Там люди могли їх отримати, за ціну, яку вони вважали доцільною.

– Які у вас творчі плани?

– В грудні ми плануємо їхати з колядою до Італії та Польщі на Різдвяні свята. Влітку плануємо знову на запрошення польських друзів їхати до Польщі на дні міста Łochowa та на Всесвітні дні молоді в Кракові, де відбудеться зустріч із Папою Римським Франциском. Також в 2017 році ми плануємо відсвяткувати десятиріччя нашого колективу, ну і взагалі продовжувати свою творчу діяльність, працювати і розвиватися далі.

— Кому ви би хотіли подякувати як з української так із польської сторони?

Хочемо висловити щиру вдячність нашій дорогій, рідній Косівській дитячій школі мистецтв – бо насправді за всі роки навчання – школа для нас стала рідною домівкою, а Тетяна Теодорівна Даниляк другою мамою. Дякуємо за мудрі поради, матеріальну підтримку, підбір репертуару, базове забезпечення інструментами, костюмами. За ваше добре серце і щиру душу. За клопітку працю з документами та різними паперами, за дорогоцінний час дякуємо Наталії Вовчак.

Дякуємо нашому відділу освіти, Володимиру Ярославовичу Козьменчуку та всім працівникам, що плідно працюють по програмі обміну між молоддю України і Польщі, завдяки чому діти нашого району і ми зокрема – маємо можливість збагатити свій світогляд, обмінятися культурою і просто відпочивати у сусідній державі – Польщі. Особливо хочемо подякувати Тарасу Петровичу Фенчуку, ваша допомога у вирішенні питань з документами в кожній нашій поїздці просто неоціненна. Щиро дякуємо Миколі Григоровичу Васкулу та Ярославу Івановичу Шинкаруку – за організацію першої поїзди – це незабутні враження.

Також висловлюємо щиру подяку Людмилі Юріївні Миронюк. Вперше поїздка в Польщу відбулася під її керівництвом. З великою любов’ю дякуємо вам отцю Роману Іванюлику – за допомогу у виготовленні костюмів, за всі ваші добрі справи, за вашу любов і слово Боже. Завдяки старанням  Ярослави Ярославівни Лавренович і її студентів, ми маємо ексклюзивні костюми. Дякуємо вам.

Cонячна струна

Висловлюємо щиру подяку Оксані Миколаївні Довгун та кредитній спілці «Косівська» — за спонсорську допомогу в поїздках. Дякуємо Михайлу Івановичу Шатруку за допомогу оформлення документів. За красиве оформлення і виготовлень запрошень і афіш щиро дякуємо Івану Ваху Подяка нашому громадському телебаченню «Дримба ТВ» Руслану Генкалюку за безкоштовну відео-зйомку презентації альбому. Та всім хто причетний до запису диску — це є наше спільне досягнення, і доказ того що всі разом ми є велика сила, і можемо зробити багато і важливого для нашої рідної землі.

Щиро всім дякуємо, хай Бог вам дарує ще багато-багато здоров’я, щоб творити і множити добро, та многих і благих літ.

Детальнішу інформацію про ансамбль «Сонячна Струна» можна дізнатися на персональній сторінці.

Тарас ПАСИМОК. Фото Тараса Пасимка та Руслана Трача

Share